asdfghjk

Profesjonalny budowniczy zespołów biznesowych

Dziś Magdalena Drożdż, nasz kierownik reprezentant opowiada jak zaczęła się jej przygoda z naszą firmą i jak znaleźć w sobie lidera! Zachęcamy do przeczytania i…działania!

zmiany-osobowosci-moze-dokonac-nowa-wiedza-silny-zamiar-dzialania-oraz-pragnienie-zmian-na-lepsze

Ja i Capitol – krótka historia znajomości

Jak wielu, współpracę z firmą Capitol nawiązałam przez całkowity przypadek. Bez doświadczenia, bez wiedzy, ale z pewną otwartością umysłu, taką zwykłą ciekawością ludzi i firmy, chęcią spróbowania nowego.  Pierwsze szkolenia, spotkania, wizja możliwości i w końcu smak odmowy. Nie jednej odmowy. Prosty wniosek nasunął się sam –  ja nie umiem, ja się do tego nie nadaję! A poza tym żaden ze mnie sprzedawca. Ja przecież nigdy nie chciałam nim być.

Brzmi znajomo?

Tyle, że…. Capitol to nie tylko sprzedaż, nie tylko ubezpieczenia.  To coś więcej. Zrozumienie tego nadaje właściwy sens naszej działalności. Pozwala na świadome zbudowanie kariery i  co ważniejsze, własnej tożsamości.

Krajobraz umysłu człowieka

Kim jestem? Jestem sumą swoich doświadczeń, wyuczonych umiejętności i postaw, myśli i pragnień. Właśnie te rzeczy składają się na moją tożsamość.

Ludzie grają różne życiowe role: rodzica, męża czy żony, prawnika, mechanika, kucharza, pracownika lub przedsiębiorcy. Co więcej, wypełniają wiele ról jednocześnie, co przykładowo pozwala być do południa robiącym karierę pracownikiem, a wieczorem kochającym rodzicem. Doświadczenia i role wpływają nie tylko na to, co robimy i dlaczego, ale jak to robimy. Jak się z tym co robimy czujemy.

Właściwe postrzeganie siebie jest kluczowe dla osiągania zaplanowanych wyników w każdej dziedzinie życia osobistego i zawodowego. Dlaczego? Ponieważ wpływa na naszą wewnętrzną i zewnętrzną spójność. To co robimy i mówimy nie przeczy sobie, ale wspiera się, buduje pewność siebie. Jest komplementarna. I co najważniejsze, jest jasnym sygnałem odbieranym przez otoczenie. Popracujmy zatem nad wewnętrzną spójnością i własną wiarygodnością .

Kim jestem w Capitolu?

Kim jestem? Kim chciałbym być? Jakie są moje zadania? Jaką rolę odgrywam? Jaką tożsamość powinienem zbudować by mnie wspierała w dążeniu do celu? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania. To kilkuminutowe ćwiczenie  może całkowicie zmienić perspektywę.

Capitol przecież to nie tylko sprzedaż ubezpieczeń. To przede wszystkim ludzie, z którymi współpracujemy, których uczymy czasami od podstaw w jaki sposób można się zabezpieczyć na różne okoliczności, od których sami się uczymy, z którymi spędzamy czas. Capitol to zespół który budujemy, bo takie jest prawdziwe zadanie każdego z nas. By zespół zadziałał potrzebny jest lider, który nada kierunek, ułoży pracę, nauczy, pokaże że się da i zmotywuje do działania. Każdy z nas w Capitolu, niezależnie od stopnia zaawansowania buduje własny zespół od podstaw, ucząc się krok po kroku jak to robić.

Ważne by zrozumieć, że kształtowanie się osobowości lidera, kierownika czy managera, to ćwiczenia i powtórki tych samych doświadczeń. Aby odnieść sukces należy myśleć jak człowiek sukcesu. By zarabiać pieniądze i być skutecznym w branży rekomendacyjnej, trzeba mieć silną osobowość eksperta. By skutecznie zbudować zespół trzeba stworzyć w sobie osobowość lidera.

Tożsamość można zbudować. Nasz umysł nie rozróżnia bowiem rzeczy, które sobie wyobraziliśmy od tych, które się faktycznie zdarzyły. Wizualizujmy zatem, aktywnie zmieńmy sposób w jaki postrzegamy siebie samych.

Jak sobie pomóc.

Tożsamość lidera można zbudować na trzech filarach:

-faktach i wiedzy- czytaj codziennie materiały z branży, przygotuj zestaw faktów, statystyk, analiz,

-na logice – matematycznie oblicz, dlaczego warto budować zespoły, poznaj mechanizm dźwigni,  zbierz argumenty przemawiające za takim wyborem,

– na emocjach – odwołaj się do wartości i uczuć, zwizualizuj cele do których dążysz, misję jaką masz.

By dodatkowo wzmocnić i przyspieszyć budowę osobowości lidera zastosuj argumentację kija i marchewki odpowiadając na pytania: przed czym się uchronię przyjmując tożsamość profesjonalnego budowniczego i  co zyskam kiedy już to zrobię.

Po prostu działaj.

Wszystkim osobom pracującym nad swoim JA życzę powodzenia. Bądźmy profesjonalni i zbudujmy duże zespoły.

dsc_8774

Magdalena Drożdż

Kierownik Reprezentant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *