nadchodzi-nowe-1

JAK ZMIENIĆ PRACĘ I JEDNOCZEŚNIE NIE WEJŚĆ NA MINĘ

Wielu doświadczyło przymusu albo chęci zmiany pracy. Powody są różne: za niska pensja, sztywny grafik, zła atmosfera, problemy z przełożonymi. Można pomyśleć, że zmiana dotychczasowej pracy będzie skutkować bezrobociem lub trafieniem na jeszcze gorszą posadę. Wcale tak nie musi być!

Krokiem pierwszym do zmiany pracy jest rozsądne opuszczenie aktualnej. Na czym polega „rozsądne opuszczenie”? Nawet jeżeli odchodzisz z pracy, która była dla Ciebie utrapieniem, nie należy niepotrzebnie robić sobie wrogów. Wyśmiewanie szefa czy pracowników może mieć poważne skutki, gdy wrócisz na rynek pracy. Kto wie, czy w następnej, znacznie lepszej, firmie nie trafisz na znajomego ex-szefa, który jeszcze przed Twoim pojawieniem się wyrobił Ci fatalną reputację? Złym pomysłem jest też mówienie swoim kolegom i koleżankom o zmianie pracy. To jest powód do plotkowania, co albo utrudni odejście, albo zniechęci do dalszych poszukiwań.

Kolejnym etapem w poszukiwaniu nowej pracy jest zastanowienie się, co chcesz robić: czy kontynuować pracę na tym samym stanowisku, czy wybrać coś zupełnie innego, jaki etat i ustalić cel, do jakiego chcesz dążyć. Gdy już o wszystkim zadecydujesz, przejrzyj i ewentualne uzupełnij swoje CV. Faktem jest, że pracodawcy przychylniej patrzą na kogoś, kto ma doświadczenie na podobnym lub tym samym stanowisku. Jednak nie należy się załamywać! Wiele również zależy od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Są branże, dla których liczy się wyłącznie wynik rozmowy rekrutacyjnej. Ponadto, warto stworzyć swoje portfolio – czyli zarządzane projekty czy osiągnięcia z poprzedniego zatrudnienia oraz referencje, które są równie ważne jak CV.

Na rozmowę kwalifikacyjną należy się przygotować podobnie jak to było przy szukaniu pierwszej pracy. Ubierając się elegancko, staraj się nie być sztywnym, gdyż pracodawca wyczuje wtedy sztuczność, a nikt nie chce w pracy robota. Naturalność, pokazanie motywacji i zaangażowania, a także odpowiedni język i postawa ciała gwarantują pozytywne przejście rozmowy i zyskanie wymarzonej pracy!

Czy to przed znalezieniem pracy, czy rozpoczynając nową, ważne jest budowanie więzi międzyludzkich. Bez nich ani rusz – zwłaszcza kiedy planujesz pracować w firmie, gdzie liczy się współpraca z innymi – a wiele branży opiera się na współdziałaniu. Nie chodzi tutaj o znajomości, za pomocą którym znajdujesz posadę, ale o umiejętność pracy w grupie i asertywność. Jeżeli nie masz tych cech, nie przejmuj się! Wszystkiego można się nauczyć. Najważniejsze jest trzymanie na dystans plotek, ponieważ idąc do nowego miejsca najczęściej nikogo nie znasz, a zawsze może trafić się ktoś, komu z jakiegoś powodu nie będziesz się podobać.

Co zatem jest najważniejsze podczas zmiany pracy? Przede wszystkim pewność siebie (tutaj uważaj, gdyż pewność siebie i arogancję dzieli cienka linia!). Nawet jeśli czegoś nie wiesz, nie okazuj strachu! Jesteś tylko człowiekiem i masz prawo nie wiedzieć. Pamiętaj, że lepiej jest zadać absurdalne pytanie, niż żyć w niewiedzy do końca życia. Następnymi istotnymi elementami są motywacja i chęć rozwijania się. Pracodawca przyjmie kogoś, kto pokaże, że mu zależy na danej pracy. Nie obejdzie się również bez pozytywnego myślenia. Nikt nie chciałby pracować z kimś, kto codziennie powtarza, że jutro skończy się świat. Gdy podejmie się już nową pracę, czerpanie satysfakcji z tego, co robisz jest korzystne nie tylko dla Ciebie, ale i Twojego otoczenia – rozprzestrzeniasz wtedy pozytywną energię. Ostatnie, ale niemniej ważne jest dążenie do celu niezależnie od trudności! Zwróć uwagę, że im częściej się poddajesz, tym masz mniejszą pewność siebie!

Czujesz, że potrzebujesz naprawdę wyjątkowej i satysfakcjonującej pracy? Nie możesz nigdzie znaleźć swojego miejsca? A może to my czekamy na Ciebie! Jeśli jesteś otwarty na ludzi, komunikatywny i zależy Ci na rozwoju osobistym, to spróbuj swoich sił w Capitolu. U nas możesz ustalić elastyczne godziny pracy, dzięki czemu możesz próbować swoich sił także w innym miejscu – nie musisz się ograniczać! Wypełnij zgłoszenie już dziś!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *