bez-nazwbanerblogy

TRZY SPRAWDZONE SPOSOBY NA POKONANIE MĘCZĄCEJ ATMOSFERY W PRACY

W wielu przypadkach duże zarobki nie są już priorytetem, tylko wsparcie od przełożonych – na przykład poklepanie po ramieniu za dobrze wykonaną pracę. Co więcej, coraz większa liczba pracowników na pierwszym miejscu stawia dobrą atmosferę w pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Bez odpowiedniej atmosfery nie ma dobrych wyników, pracownicy są mało wydajni i często dochodzi do mobbingu. Jednak nie tylko pracodawcy są winni złej atmosfery. Twój stosunek do współpracowników – i vice versa – również ma na to wpływ. A przecież praca powinna Cię rozwijać, a nie niszczyć Twoją psychikę, co niestety staje się coraz powszechniejsze. Gdy przez dłuższy czas okropna atmosfera pozostaje bez zmian, a Ty już zastanawiasz się nad zmianą pracy, weź sprawy w swoje ręce! Oto trzy sposoby, by poprawić atmosferę w pracy:

 

  1. Zorganizuj sobie dzień albo nawet cały tydzień.

Nic nie jest lepsze od dobrego planu. Czasem to pracownik, który uważa, że atmosfera jest okropna, jest jej sprawcą. Nudzenie się albo wręcz za dużo pracy, co doprowadza do emocjonalności, mogą spowodować negatywny odbiór. Z reguły każdy pracownik ma inne zadania, niektórzy są bardziej zapracowani, inni mniej. Jeśli nie wyrabiasz się ze swoim materiałem, zgłoś to pracodawcy, żeby później nie było konfliktów, jak czegoś nie dopilnujesz. Gdy pracodawca nie zgodzi się na odciążenie cię albo nie masz odwagi tego zgłosić, możesz poinformować, że może ci zejść trochę dłużej niż było planowane ze względu na ilość materiału, ale dasz z siebie wszystko, by efekt był zadowalający.

 

  1. Utrzymuj odpowiednie relacje nie tylko z szefem, ale i współpracownikami.

To trudna misja, zwłaszcza w drugim przypadku. Z szefem należy być na umiarkowanym poziomie relacji, ponieważ o plotki bardzo łatwo, m.in. o lizusostwie albo arogancji. Ale też nie należy chować się za każdym razem, jak widzisz pracodawcę wchodzącego do biura. Wtedy szybko zauważy, że coś jest nie tak i zacznie wątpić, że podołasz dalszym zadaniom. Na początku najlepiej jest się przyjrzeć, jakie relacje z szefem mają inni pracownicy, ewentualnie podpytać ich, co wypada robić, a czego nie. Podobnie wygląda sytuacja z pracownikami, choć może wymagać od Ciebie podejmowania trudniejszych decyzji. Tutaj również dobrym rozwiązaniem jest utrzymanie równowagi w relacji. Musisz mieć świadomość, że najprawdopodobniej nie ze wszystkimi będziesz w dobrych stosunkach. Z jednymi jest rywalizacja, drudzy mają do Ciebie neutralny stosunek, a z pozostałymi uda Ci się nawiązać lepszy kontakt. Nic na siłę. Jeśli pokażesz, że zależy Ci na danej pracy i na dobrych stosunkach z innymi, na pewno zostanie to zauważone i w większości odwzajemnione! Człowiek jest wprawdzie skomplikowaną istotą, ale wie, co to wdzięczność.

 

  1. Bądź przede wszystkim sobą!

Oczywiście to nie dotyczy stroju, który obowiązuje Cię w pracy i innych zasad, które powinni przestrzegać wszyscy pracownicy. Jeśli chodzi o wygląd, powinien być schludny w każdej sytuacji i branży. Jednak nie należy ulegać wpływom kogoś, komu nie spodoba się Twoja dzisiejsza bluzka albo fryzura, kiedy ta osoba lubi inną. Zawsze miej swoje zdanie, nawet w trakcie dyskusji z szefem. Kiedy uznasz, że szef popełnia błąd albo masz własne uwagi do danego zadania, wyraź je! Chowając głowę w piasku, tylko pogorszysz relacje. To samo dotyczy Twoich „humorów”. Jesteś tylko człowiekiem, jak wszyscy wokół Ciebie, więc masz prawo być w złym nastroju. Pilnuj jednak, żeby albo o tym poinformować współpracowników, w celu uniknięcia nieporozumień, albo postaraj się hamować z wybuchami złości, które wpłynęłyby negatywnie na atmosferę. Jeśli jesteś gotowy podjąć się powyższych wyzwań, zaaplikuj do nas! Atmosfera w naszej firmie jest kapitalna właśnie dzięki wspaniałym pracownikom i szefostwu! Tutaj bycie sobą jest szanowaną podstawą.

 

Pamiętaj: odwaga góry przenosi, więc i Ty odważ się zadbać o siebie i swoje miejsce w pracowniczej hierarchii, tak aby inni nie zrobili tego za Ciebie!  Wiedza o tym, jak radzić sobie w biurowej dżungli i zwiększać swoje umiejętności interpersonalne, to także istotna część naszych cyklicznych szkoleń. Stawiamy na zgrany zespół pełen ludzi z pasją i pozytywnym nastawieniem do otoczenia, w którym spędzają tyle godzin w ciągu dnia. Przyjdź do nas i przekonaj się, że taka praca jest możliwa!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *